wz

 

 

 

 

 

 

  .[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

HURIKÁN EMMA

HURIKÁN EMMA V DOBROUČI

Od pána Jána z Horního Dobrouče ČR som dostala nasledujúcu správu o vyčíňaní hurikánu Emma u nich v Dobrouči.

Dnes (1.3.2008) ve třináctém roce vysílání Ranní Sedmičky se náhle odmlčela moje volačka. Telefonicky jsem sdělil nejstaršímu cíbíčkáři Bohoušovi z Rybné aby převzal znělku zvonu a pak oznámil, že se na čas moje volačka odmlčí. Abych mohl být slyšen a sám slyšel signály členů našeho CB kroužku a ostatních, musel jsem vybudovat velmi vysokou anténu, protože naše obec sedí v údolí. Antena se zhroutila, a za jakých okolností a také proč se to stalo, chci Vám nyní povyprávět.

Vteřiny hrůzy

Během mého života jsem prožil mnoho událostí, které se mě zapsaly do paměti živo-ta. Byly to události většinou způsobené přírodou, ať to byly záplavy, požáry, krupobití, veliká sucha ale i události z druhé světové války. To, co se událo u nás v Horní Dobrouči ve dni 1.března letošního roku před jedenáctou hodinou dopoledne, to se nedá zapomenout a zůstane v paměti dokud budu žít.

V ten den a uvedenou chvíli jsem byl ve svém rodinném domku, který stojí těsně u silnice spojující Lanškroun s Letohradem. Náhle se ozývá venku silný třesk a rachot jako kdyby venku do našeho domku narazil těžký kamion. Vybíhám ven před domek a přesvědčuji se, že tomu tak není a vzápětí se ozve souvislé ohlušující zaburácení hromu a vyděšen tou silou jsem se rozhodl že se ra-ději skryji doma.

Jako na povel se přihnaly veliké masy vo dy a vzápětí i silné mračno s krupobitím, a během několika vteřin byla silnice pokryta vrstvou velikých ledových koulí, které začali zlověstně bombardovat všechny střechy v mém okolí. Než jsem stačil utéci do domku následoval dosud neslýchaný hukot. To byl uragánový vítr, který vše co bylo kolem silnice nasál do ovzduší a létaly vzduchem kusy prken, předměty těžší vzduchu, tyčky plotů, různé hadry a nesl to do výše a s rachotem to padalo k zemi. Obrovský a bleskově rychlý nápor vzduchu náhle jakoby pozvednul část střechy na kterou jsem se díval a je asi 15 metrů ode mne, a za děsivého hukotu velkou část plochy střechy vichr smetl k zemi. Se strachem sleduji tento neobvyklý obrovský děj, jak ty cementové tašky padají k zemi a jiné se stávají hračkou uragánu, a vichr si s němi hraje jako s papírem. Za nimi přichází další hučivý vichr a odnáší přes silnici nad našim domkem určité množství asbestových šablon a odlétá někam přes náš domek neznámo kam za domek. Dunivý a děsivý zvuk nespoutaného živlu a jeho účinky ve mně vyvolávají velký strach, co se to vlastně děje. V tom přichází ještě silnější hukot a já chráněn za zdmi domku a svým očím nemohu uvěřit co se hrozného děje s lesíkem, který po celý život tvořilo panorama před našim domkem a je vzdálen jen asi 80 metrů od oken.

Náhle všechny stromy tohoto lesíka s nepředstavitelnou silou hurikánu se sklánějí k zemi a dobře slyším jaký obrovský a silný praskot se ozývá, a desítky velmi silných borovic a smrků se pokládají na sebe a tak zůstávají ležet. Padají a lámou se jako sirky nebo špejlata, i když jejich průměry jsou až 70 centimetrů silné.

V té chvíli se láme betonový nosný sloup vysokého napětí a horní půlka sloupu se řítí k zemi s izolátory a dráty, které napájejí naše okolní obce a okolí se stává bez proudu.

Za touto apokalypsou se přihnala ještě mohutnější zkáza, protože co zůstalo ještě stát, za několik vteřin znovu pokořuje ty obrovské stromy, které tam mnoho generací rostly, padají k zemi a vyvrací se i s mohutnými kořeny. Chvěji se hrůzou co ještě horšího se může stát. Horizont lesa téměř zmizel a to divadlo zkázy si nedokážu vysvětlit, co se děje. Napadly mě v té hrůze různé myšlenky, jako není to nějaký nukleární útok, nebo nespadl nějaký meteorit z vesmíru, nebo že by to měl být zánik světa? Tou hrůzou kterou zde příroda představila a já jsem byl přímo v epicentru události, jsem se rozklepal, protože cítím že i naše střecha nad hlavou bude asi také pryč, přitom před oknem které se klepe tlakem vzduchu, visí nějaké dráty el. vedení, které asi spadlo ze sloupů a pod napětím bude zabíjet.

Venku pozoruji velmi mnoho děsu a k němu cítím velkou bezmocnost. Několik metrů ode mne vzduchem létají různé dřeva, větve, tyčky od plotů i jiné předměty. Pohledem na tuto katastrofu jsem si uvědomil vážnost situace a odvážil jsem nahlas vyslovit slovem i srdcem slova: “Bože zachraň nás ať nezahyneme“. Pak v tom šoku hrůzy jsem vzal na stole ležící videokameru a v úmyslu alespoň pár vteřin za-znamenat to, co se nedá ani vypovědět, tak jsem se sešel v chodbě se svoji manželkou která k smrti vyděšena mě varuje v žádném případě neotevírat dveře, kterými by se obrovské pulzující tlaky vzduchu mohli dostat do bytu, a natropit veliké škody. Také sám jsem se bál vystoupit na silnici kde ještě vichr roznášel a zvedal do vzduchu předměty, aby je roznášel do okolí. Vrátil jsem se k oknu do pracovny a tak jak tento hrůzný živel se k nám přihnal, tak velmi rychle se snad odstěhoval jinam. Příšerné zvuky hurikánu silně zeslábli silný déšť´ ustal a v lese náhle zavládlo ticho.

Vyšel jsem ven a po rozhlédnutí jsem za-čal sbírat předměty po silnici rozbité a rozházené, Ty škody které jsem začal zjišťovat, a díky že střecha našeho rodinného domku zůstala bez přímého zásahu hurikánu, nejsou vysoké a budou v mé moci vše dát do pořádku. Našel jsem zničené dřevěné ploty u zahrádek a zcela zničená vysílací cíbíčková antena. 17 metrů vysoký stožár umístěný na střeše domku a zakotvený silnými lany nevydržely náporu uragánu, i když každé lano má nosnost 160 Kg. Ničivý živel byl mocnější a stožár se vychřicí i s anténou ohnul a zůstal vyset směrem k zemi. Silné konstrukční trubky se ohnuly jako gumové, a nyní špička anteny směřuje z původní výšky 27 metrů na 3 metry směrem k zemi. Celou konstrukci sundat dolů to pro mě 78. letého dědu bude pořádná fuška a také riziko se pohybovat po střeše. Rumpálové zařízerní na zvedání je k nepoužití, protože ohnutý stožár a deformovaný neprojde vodícími kladkami a musí být ve výšce rozřezán.

Co se týká té apokaliptické události se domnívám, že žádný filmový scenárista nedokázal napsat takový katastrofický scénař pro film, jaký jsem v několika desítkách vteřin prožíval.

Jan Dobrouč

Zverejnené i v Orlickom týždenníku Čtenář- reportér

 

Cez Európu lietali stromy a strechy

Kolem 9h se západními Čechy přehnala velmi silná bouře doprovázená blesky, hromy a silným nárazovým větrem do 34m/s během bouře se ochladilo z +6,5C na +0,5C, silný déšt přešel v kroupy a následně silné sněžení, napadl až 1cm mokrého sněhu který následně rostál vzhledem růstu teploty po bouři. Jsou i škody: polámané větve, stromy a pod., byl výpadek proudu. Pásmo bouřek se přesouvá přes českomoravskou vrchovinu, na Slovensko dorazí v odpoledních hodi-nách! Zatim neodhadnu jestli bude pásmo bouřek cestou na východ slábnout nebo zůstane v plné síle.

Správy 29.02.2008

Cez víkend bude fúkať silný vietor, na horách bude víchrica

Počas víkendu bude na Slovensku od severozápadu fúkať silný nárazový vietor, ktorý sa vo vyšších horských polohách zmení na víchricu. Z tohto dôvodu vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu 2. stupňa pre Podunajskú nížinu a horské oblasti. Silnejúci vietor očakávajú meteorológovia od sobotného rána. "Vietor bude silnieť okolo obeda a popoludní". V nížinách by mal dosahovať rýchlosť 75 až 100 kilometrov za hodinu. Vyššími polohami od nadmorskej výšky 1300 metrov sa preženie víchrica. "Priemerná rýchlosť vetra tu bude dosahovať úroveň 75 km/h, ale nárazy môžu presahovať 120 km/h“. Veterné a zamračené počasie by malo byť ešte aj v nedeľu. Očakáva sa, že vietor nebude taký silný. "No nebude to veľký rozdiel". Silný vietor by mal sprevádzať dážď, ktorý bude časom prechádzať do prehánok, búrok, krupobitia.

Vyčíňanie Emmy je dramatické

Aj keď orkánová níž Emma, ktorej výbežky zasiahli v noci nadnes Nemecko, spôsobila doteraz menšie škody, ako sa predpokladalo, tamojší meteorológovia varujú, že tak vietor, ako aj dážď v priebehu dňa zosilnejú.

Pri náraze vlakovej súpravy ICE na vyvrátený strom v Brühle neďaleko Bonnu utrpelo zranenia viacero ľudí, nikto z nich však vážne. Vlak sa našťastie nevykoľajil. Aj na letisku vo Frankfurte nad Mohanom museli zrušiť viacero letov. Emma však strhávala strechy, vytrhávala ploty i označenia dopravných komunikácií. V niektorých lokalitách narušila i zásobovanie elektrickou energiou. V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko namerali rýchlosť vetra až 135 km/hodinu, v horských oblastiach dosiahol intenzitu 12. stupňa, na najvyššom vrchu Nemecka Zugspitze namerali napríklad ráno v nárazoch rýchlosť až 187 km/hodinu.
Auto vyzerá tak, akoby bolo maskované na vojenskom cvičení...
Rozmary počasia si vynútili aj zmeny v harmonograme organizátorov pretekov Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Bavorskom lese. Zrušený bol aj na dnes naplánovaný bundesligový futbalový zápas FC Energie Cottbus-VfB Stuttgart. Informovala o tom agentúra DPA.

Silný vítr, který se prohání Českem, zapříčinil smrt dvou lidí

Během odpoledne začala od západu Českou republikou procházet druhá vlna vichřice. Na Šumavě a na Milešovce dosahoval vítr místy rychlosti až 145 km/h.
V Líbeznici u Neratovic spadla utržená větev ze stromu na jedenáctiletou dívku, která šla s babičkou na hřbitov. Záchranáři chtěli na místo vyslat vrtulník, ten ale kvůli špatnému počasí nemohl vzlétnout. Dívka zraněním podlehla. Ke druhému neštěstí došlo v obci Sadská na Nymbursku. "Na muže spadly plechy. A pacient bohužel podlehl mnohočetným poraněním". Šlo o faráře, zemřel před svým kostelem.
"Vítr na území Česka dosahoval dopoledne hodnot vichřice až orkánu. Na Karlovarsku a Chebsku dul rychlostí 110 kilometrů v hodině, na horách pak rychlostí 124 kilometrů v hodině." Silný vítr, který na horách dosáhl síly orkánu a nese jméno Emma, se pak v sobotu odpoledne přesunul na Slovensko.

HURIKÁN „EMMA“ ZABÍJAL

Vítr zabil 16 lidí

Druhým dnem sužuje silný vítr střední a západní Evropu. Počet obětí stoupl dohromady v Česku, Polsku, Německu a Rakousku už na čtrnáct. Čtyři lidé už v sobotu zahynuli v Rakousku, pět v Německu, dva v České republice. Tři oběti má počasí na svědomí v Polsku. Jeden řidič zahynul pod spadnutým stromem, jednoho zabily plechy, které vypadly z kamionu, a jedna žena se otrávila poté, co vítr způsobil tzv. zpětný tah v komíně jejího domu. Přibyli i dva na Slovensku.

(Zo správ v rozhlase a televízii) Cezmín

Vyzerá to ako pri cvičení maskované vojenské auto, lenže... je to spadnutý strom na aute v Štětí

O škodách po víchrici Emma a Kirill odkazy na stránky: http://www.region-farma.cz/hledani/kyrill/?q=kyrill  ,  http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=522705 ; http://www.region-farma.cz/hledani/kyrill/?q=kyrill ; Hurikán Emma zatřepotal i s letadly: http://vybrali.sme.sk/rubrika/novinky/video

2. 3. 2008
Na Šumavě a na Milešovce dosahoval vítr místy rychlosti až 145 km/h. Nejčastěji hlásí škody majitelé domů a automobilů, tak i velké společnosti. Jde hlavně o zničené střechy, krovy a okapy, ale také stožáry a rozbitá okna.

Kamarát Jirka Ústí

mi poslal fotky po besnení Emmy v Lanškroune...